Monitoring IP – elementy i zastosowanie
Postęp technologiczny związany jest ze wszystkimi dziedzinami naszego życia. Najbardziej jest to widoczne tam, gdzie znajduje się dużo elektroniki, gdzieś gdzie dąży się do maksymalnej automatyzacji i perfekcji sprzętu. Monitoring IP to jeden z najlepszych systemów strzegących naszych domów, firm, czy innych miejsc na których bezpieczeństwie nam zależy. Zaawansowanie tej formy zabezpieczenia daje nam gwarancję, że wszelkie zdarzenia na naszym terenie zostaną doskonale zarejestrowane i będziemy mogli jest odtworzyć w dowolnej chwili. Owe zaawansowanie ma też na celu utrudnić włamywaczowi próbę uniknięcia konsekwencji swojego czynu. Sposób przekazu zarejestrowanego obrazu i to w jaki sposób jest następnie zapisywany nie pozwala, aby komuś uszedł płazem jego występek. Aby być bardziej konkretnym i lepiej przedstawić pracę monitoringu IP chcę wymienić kilka jego elementów opisując do czego służą i jak pracują. Dzięki temu lepiej się zapoznamy z tym systemem ucząc się zasad jego obsługi.
Elementy monitoringu IP:
Są to urządzenia służące do nagrywania obraz z terenu na którym pracują. Często w nazwie tych kamer widnieje mianownik ,,megapikselowe”. Dzieje się tak, gdyż przy obecnej jakości zapisu rozdzielczość kamer sięga kilku megapikseli. Dzięki temu zyskujemy doskonała jakoś obrazu, co pozwala na jego przybliżanie bez obaw, że ulegnie on pogorszeniu. Kamery IP mogą pracować w systemach analogowych, ale (co najważniejsze) mogą również pracować w systemach bezprzewodowych. Obecnie można obserwować obraz z dowolnej kamery IP łącząc się z nią bezpośrednio z każdego miejsca na świecie poprzez internet. Co ważne, dla bezpieczeństwa jest on kodowany w samej kamerze, a nie dopiero w rejestratorze. Dodatkowo do kamer IP możemy dokupić karty pamięci SD na który będzie zapisywany obraz w razie przerwania połączenia z rejestratorem, bądź jeśli sobie życzymy, aby ta karta służyła jako główny nośnik danych.
Przykładowe kamery IP:
Właściwości OD-325HD
|
Właściwości POE-250HD
|
Rejestratory IP i oprogramowanie
Kamery potrzebują urządzenia, które będzie odpowiadało za zapis wysłanego przez nie obrazu i dźwięku. Co prawda same mogą zostać wyposażone w karty SD, ale to nie to samo co rejestrator. Jest on mianowicie urządzeniem wyposażonym zazwyczaj w kilka dysków HDD. Łącznie mogą one posiadać pojemność kilku terabajtów. Dzięki temu mogą pracować długo bez chwili przerwy. Jeśli nie będzie nam bardzo zależeć na wysokiej jakości obrazu, możemy zmienić format zapisu, przez co zaoszczędzimy miejsce na dysku. Przydatną funkcją jest możliwość takiego podzielenia dysków, że jedne będą prowadzić główny zapis obrazu, a pozostałe będą gromadzić kopię zapasową. W razie przepełnienia rejestratory zazwyczaj usuwają najstarsze nagrania, aby umieścić na ich miejscu te nowe. Do jednego rejestratora można podpiąć kilka kamer. Wysoka prędkość zapisu powoduje, że nagranie pochodzące z którejkolwiek kamery nie będzie posiadać ubytków. Aby na komputerze móc odtworzyć obraz z rejestratora, należy posłużyć się oprogramowaniem zawierającym klucz. Takie zabezpieczenie pozwala na doskonałą ochronę przed ingerencją niewłaściwych osób w zapis urządzenia.
Przykładowe rejestratory i oprogramowania:
Właściwości NVR8
|
Właściwości SCB-IP+64
|
Urządzenia te służą do przetwarzania sygnału analogowego kamery do cyfrowego strumienia IP. Poprzez wideoserwer możemy podpiąć do naszego systemu IP kamery analogowe bez potrzeby wymiany wszystkich urządzeń. Pozwala on także na współpracę urządzeń różnych producentów. Dodatkowo posiada on różne formaty kompresji oraz różne rozdzielczości. Wideoserwer jest więc wygodnym, ekonomicznym rozwiązaniem dla właścicieli analogowego sprzętu monitorującego, chcących możliwie tanio przejść do systemu IP omijając tym samym wymianę dotychczasowego monitoringu. Jeśli ktoś posiada dobrej jakości sprzęt analogowy, to za pomocą tego niewielkiego urządzenia nie będzie musiał wprowadzać drastycznych zmian w instalacji, a tylko unowocześni swój system monitorujący.
Przykładowe wideoserwery:
Właściwości ACD 2100
|
Właściwości Grand IP
|
Urządzenia do monitoringu LAN, WLAN
Mowa tutaj o takich urządzeniach jak Switche, czy też Routery. Switche to innymi słowy przełączniki sieciowe. Posiadają one kilka portów, dzięki czemu możemy poprawić wydajność całej sieci w wymianie danych. Użytkownikowi podpięty do jednego z portów generuje mniejszą ilość danych . Dzięki temu ogranicza się możliwość przeciążenia głównego serwera. Routery z kolei są jakby pomostem pomiędzy sieciami opartymi na różnych technologiach. Za ich pomocą możemy regulować przepustowość pasma transmisyjnego zachowując przy tym pełna izolację pomiędzy współpracującymi poprzez Router segmentami. Każdy użytkownik sieciowy zajmuje konkretne miejsce posiadając swój własny adres sieciowy.
Przykładowe urządzenia LAN, WAN:
Właściwości PoE-FSH804
|
Właściwości WR841N
|
Są to szafy służące do umieszczania w nich różnego rodzaju sprzętu związanego z monitoringiem IP. Możemy nabyć szafy stojące lub wiszące w zależności od naszych potrzeb. Każda szafa widniejąca w katalogu posiada określone wymiary. Chcąc jednak lepiej dopasować ją do naszego sprzętu możemy dokupić rozmaite dodatki w postaci półek, szyn, organizatorów kabli i.t.p. Unikniemy w ten sposób bałaganu spowodowanego walającym się sprzętem i plątającymi się przewodami poprzez koncentrację wszystkich rzeczy w jednym miejscu.
Przykładowe szafy Rack:
Właściwości Rack 19 wisząca dwusekcyjna
|
Właściwości Rack 19 stojąca
|